Fotograf na studniówkę – 5 kryteriów wyboru

Fotograf na studniówkę – 5 kryteriów wyboru fotografa na swoją uroczystość

Jeżeli marzysz o niezapomnianej pamiątce z balu studniówkowego/ balu połowinkowego lub innej imprezy okolicznościowej ten krótki artykuł jest właśnie dla Ciebie! Poniżej przedstawiam Ci moje 5 kryteriów wyboru, którymi bym się kierował, gdybym miał jeszcze raz wybrać fotografa na swoją studniówkę, która miała miejsce… już 8 lat temu.

  1. Portfolio

Tak jak przed każdym wyborem jaki w życiu dokonujemy, zawsze dobrze jest zrobić tzw. “reasarch”, czyli sprawdzić dorobek/prace danego twórcy lub firmy. Istnieją tematy, na których się nie znamy, w których się nie orientujemy, ale przeważnie wiemy co nam się podoba i jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć. Na przykład jeżeli mamy w planach remont mieszkania, wiemy co nam się podoba, znaleźliśmy inspiracje w internecie, więc szukamy architekta wnętrz, który ma w swoim dorobku podobne realizacje. Podobnie jest ze zdjęciami, zazwyczaj wiemy, jakie efekty chcemy osiągnąć, jakie zdjęcia nam się podobają, jaki styl do nas przemawia, więc kolejnym krokiem jest ten najważniejszy reaserch, czyli znalezienie fotografa, którego portfolio odpowiada powyższym kryteriom.

 2. Doświadczenie

Brzmi banalnie? Może i tak, ale pod tym hasłem kryje się niekoniecznie liczba przepracowanych lat w zawodzie fotografa, ale warsztat, umiejętności i gotowość do pracy często w trudnych warunkach oświetleniowych, przy dużym ruchu, braku światła słonecznego czy niekorzystnym światle zastanym. Doświadczenie sprawia, że fotograf jest nie tylko w stanie przewidzieć pewne wydarzenia, które mogą się wydarzyć…ale także zaplanować ciekawe, oryginalne kadry. Doświadczony fotograf jest przygotowany na złośliwości rzeczy martwych lub niedyspozycje dnia. Wybierając fotografa zarówno na studniówkę jak i inne wydarzenie okolicznościowe np. ślub, wesele, warto zapytać jak wyglądają warunki współpracy w przypadku choroby fotografa lub awarii sprzętu, takie sytuacje powinny być zawsze zawarte w umowie.

3. Reporterskie podejście

Fotograf na studniówkę, połowinki czy inną uroczystość okolicznościową powinien posiadać umiejętność dokumentowania kluczowych momentów wydarzenia, tzn. być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, zawsze.  Podejście reporterskie ściśle powiązane jest z doświadczeniem, bowiem to ono podpowiada fotografowi gdzie stanąć, w którym momencie nacisnąć spust migawki i określić możliwy bieg najbliższych zdarzeń. Doświadczenie sprawia, że fotograf wie jak się zachować, natomiast umiejętności, pozwalają wydobyć esencję chwili i uchwycić na zdjęciu moment decydujący.

4. Jakość, nie ilość

Przeważnie tak to już w życiu bywa, że jeżeli chcemy czegoś dużo w niskiej cenie, może to się wiązać z gorszą jakością produktu końcowego. Zdarza się jednak, że nawet cena nie jest wyznacznikiem jakości.

Pamiętam jak dziś, kiedy to 8 lat temu w Hotelu Dobosz w Policach na mojej studniówce zdjęcia robiło dwóch fotografów oraz czterech wideo operatorów znanej lokalnej firmy. Koszt całej przyjemności nie był mały i o ile filmy wyszły naprawdę fajnie, o tyle dwóch fotografów oddało nam 2500 – 3000 kadrów z czego 3/4 było nieostrych (pomijam tutaj już inne walory takie jak: dobór kadrów, doświetlenie, postprodukcja, umiejętność selekcji zdjęć nienadających się do publikacji). Jak się przed tym ustrzec?

Najłatwiej jest zrobić sobie checklistę z wypisanymi aspektami, które są dla nas ważne i według tak stworzonych kryteriów ocenić każdego usługodawcę, nad którym się zastanawiamy na podstawie wcześniej wykonanego reaserchu.

5. Poczta pantoflowa – fotograf na studniówkę

Jeżeli w ekonomii mówimy o niewidzialnej ręce rynkowej, tak pocztę pantoflową możemy uznać za najsilniejszą machinę napędzająca większość małych przedsiębiorstw, także tych fotograficznych. Podejmując decyzję o wyborze danego produktu lub usługi bardzo często kierujemy się opinią naszych bliskich lub znajomych. Oczywiście nigdy nie powinniśmy ślepo podążać wyłącznie za czyjąś sugestią lub poleceniem, ale dodając pozytywne rekomendacje z wyżej wymienionymi przeze mnie kryteriami mamy całkiem jasny punkt odniesienia do podjęcia najbardziej trafnej decyzji.

Dajcie znać w komentarzach czym Wy kierujecie się wybierając fotografa, na co zwracacie uwagę i co jest dla Was ważne. Zapraszam również do obejrzenia przykładowego reportażu z wydarzenia, który miałem okazję niedawno zrealizować.

FOTOGRAF NA STUDNIÓWKĘ MICHAŁ BOGDANOWICZ

Sala: EVENT ARENA

Fotograf na studniówkę: BY MAJKEL

Jeżeli planujcie ślub lub myślicie nad sesje zapraszam do odwiedzenia wpisów:

Młyn nad Starą Regą

lub

Sesja Rodzinna w Szczecinie

 

Pozdrawiam,

Majkel